Sosna zwyczajna – chyba każdy z nas ją zna – szacuje się, że gatunek ten stanowi u nas ok 70% wszystkich lasów.
Więc, jaka sosna jest, każdy widzi – to zimozielone drzewo iglaste, dorastające do 40 metrów wysokości, powszechnie występujące od Bałtyku aż do Tatr, a także w północnej części Azji, Ameryce Północnej i w przeważającej części Europy.
Nazwa łacińska sosny „Pinus” zawiera w sobie cząstkę 'pix’ – co oznacza „smoła”, „żywica” – roślina ta traktowana była jako drzewo dostarczające żywicy. Z danych historycznych wiadomo, że sosna była powszechnie używana na wiele sposobów – oczywiście jako materiał budowlany , a surowce z niej pozyskiwane – m.in. w budowaniu statków, w medycynie, hodowli zwierząt, oraz … w balsamowaniu zwłok przez Egipskich specjalistów w tej branży 😉
Surowcem leczniczym pozyskiwanym z tego drzewa są paczki sosny (na przykład na popularny syrop), młode pędy (również), kora, olejek eteryczny (Pini sylvestris oleum), olejek terpentynowy (zwany terpentyną), kalafonia i dziegieć sosnowy.
Choć każdy z tych surowców ma przebogate właściwości, to jednak naszą specjalizacją są olejki eteryczne, więc na nich skupmy swoją uwagę.
INCI pinus sylvestris leaf oil . Olejek ten występuje w liściach (igłach), szyszkach, w korze i drewnie sosny. Otrzymuje się go poprzez destylację z parą wodną świeżych igieł oraz młodych, drobnych gałązek. Najlepsze olejki uzyskuje się we wiosennych i letnich zbiorach i destylacji.
Olejek eteryczny sosnowy co do zasady jest bezbarwny lub jasnożółty i ma przyjemny, balsamiczny, odświeżający zapach i ostry smak. O jego cechach i zastosowaniu decydują składniki takie jak alfa-pinen (zakres 12-65%), delta-3-karen (zakres 0-45%), beta-pinen (1-40%), borneol i octan bornylu (razem do 15%).
Stosowany jest szeroko w przemyśle farmaceutycznym, w syropach przeciwkaszlowych (tych domowych, naturalnie, również), w specyfikach wspierających pracę wątroby i infekcjach układu moczowego (działanie moczopędne). Stosowany miejscowo na bolące miejsca (bóle reumatyczne, gośćcowe, w nerwobólach) ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, można dodawać go do kąpieli profilaktycznych, rozgrzewających, odkażających i uspakajających w stanie nadwrażliwości nerwowej. Pamiętać należy zawsze o rozcieńczeniu olejku w oleju bazowym lub nośniku do kąpieli.
Słynne są, oczywiście, właściwości antyseptyczne w infekcjach dróg oddechowych i zatok, olejek ma działanie wykrztuśne, bakteriobójcze, rozkurczowe, napotne i rozgrzewające, ma także duży wpływ na zwiększanie odporności organizmu. Ma pozytywny wpływ na kondycję i pracę naszego mózgu, szczególnie w otępieniu i przemęczeniu umysłowym.
Olejek eteryczny sosnowy świetnie sprawdzi w mieszankach aromaterapeutycznych z olejkami: mięty pieprzowej, rozmarynowym, szałwiowym, lawendowym, eukaliptusowym. Jest popularnym składnikiem mieszanek do odświeżania i dezynfekcji powietrza – jego lekki, świeży zapach to nuta środkowa. A znaleźć można go tutaj: https://vesnaoils.com/produkt/olejek-eteryczny-sosnowy/
INCI turpentine – olejek terpentynowy – pozyskiwany jest (poprzez destylację) z balsamu sosnowego (to poprawna nazwa tego, co potocznie nazywamy żywicą). Działa rozkurczowo, moczopędnie, wykrztuśnie i odkażająco, bywa stosowany do inhalacji górnych dróg oddechowych (zaleca się ostrożność, ponieważ może być drażniący), a także przeciwbólowo w bólach gośćcowych i nerwobólach. Jest składnikiem specyfików stosowanych na ostrogę piętową.
Znajdziecie go, o tutaj: https://vesnaoils.com/produkt/olejek-eterycznyterpentynowy/
W swoim tekście korzystałam z:
Publikacje Polskiego Towarzystwa Aromaterapii, szczególnie z kwartalnika Aromaterapia (wyd. 101)
„Najlepsze Olejki Aromatyczne, moja aromaterapia” – I.Konopacka-Brud, Władysław S. Brud
„Fitoterapia i leki roślinne” – red. nauk. E. Lamer-Zarawska, B. Kowal-Gierczak, J. Niedworok
„Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych” – red. nauk. A. Malm
„Vademecum olejków eterycznych i aromaterapii” – V. A. Worwood