Przejdź do treści

Literatura z dziedziny aromaterapii i o olejkach eterycznych (wpis aktualizowany)

  • przez

Sporo jest pozycji, które mówią <coś> na temat olejków eterycznych oraz ich zastosowań. Niestety – nie wszystkie są aktualne, nie wszystkie napisane z należytą starannością – dlatego spieszymy, aby podzielić się naszą subiektywną listą must have książek w temacie:

  • Niekwestionowany Number One – Essential Oil Safety / A Guide for Health Care Professionals. R. Tisserand, R. Young – to biblia dla aromaterapeutów na całym świecie. W zasadzie to jedyny tak kompleksowy tekst na temat bezpieczeństwa stosowania olejków eterycznych i pierwszy przegląd interakcji olejków eterycznych z lekami, zawierający szczegółowe dane na temat składników olejków eterycznych, których nie można znaleźć w żadnym innym tekście. Zawiera 400 kompleksowych profili olejków eterycznych i prawie 4000 referencji. Opisane są działania olejków w kontekście układu oddechowego, układu krążenia, układu moczowego, układu trawiennego i układu nerwowego. Dla każdego olejku eterycznego istnieje pełny podział składników oraz jasna kategoryzacja zagrożeń i ryzyka, z zalecanymi maksymalnymi dawkami i stężeniami. Przykładowa strona poniżej, akurat z charakterystykami różnych olejków cedrowych

Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych pod redakcją naukową prof. dr hab. n. farm. Anny Malm – ta publikacja została przygotowana przez zespół specjalistów z zakresu analizy fitochemicznej, mikrobiologii, wirusologii, mykologii i parazytologii, a także klinicystów stosujących olejki i ich składniki w praktyce lekarskiej. Jest pierwszą taką książką, obejmującą aspekt zarówno teoretyczny, jak i praktyczny (kliniczny) olejków eterycznych w zakresie chorób infekcyjnych. Przedstawione są tutaj znane i tradycyjnie stosowane olejki eteryczne, bez jakichś wynalazków rodem z najodleglejszych krain – autorzy opisują olejki dostępne tak fizycznie, jak i cenowo. Szeroko omówiono także właściwości olejków eterycznych (w tym przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwpasożytnicze). Publikacja i dla profesjonalistów (lekarzy, immunologów, stomatologów, aromaterapeutów) i amatorów.

Najlepsze olejki eteryczne – moja aromaterapia. W.S. Brud, I. Konopacka-Brud. To kontynuacja <legendarnej> Pachnącej Apteki tych samych autorów. Konkretnie i przystępnie opisane najpopularniejsze olejki eteryczne oraz formy aromaterapii. Państwo Brud to nie tylko autorzy, ale osoby, które aromaterapię wprowadziły do Polski. Od 40 lat zajmują się popularyzowaniem tej dziedziny, szerzeniem wiedzy na jej temat oraz zakreślaniem pewnych ram dla pracy z olejkami eterycznymi.

Fitoterapia i leki roślinne. E. Lamer-Zarawska, B, Kowal-Gierczak, J. Niedworok – nie tylko o olejkach eterycznych i aromaterapii, ale szeroko o stosowaniu surowców roślinnych oraz leków na nich bazujących. Książka zawiera charakterystykę chemiczną, biochemiczną i farmakologiczną podstawowych grup substancji roślinnych oraz surowców zielarskich stosowanych we współczesnej fitoterapii a także ich zastosowanie w poszczególnych schorzeniach.

Olejki eteryczne dla zdrowego mózgu. J. Cohen . Pierwsza w tym zestawieniu książka nie napisana przez naukowców, ale bardzo godna uwagi. W prosty, bardzo przystępny sposób opisuje wpływ narządu węchu na nasze życie, znaczenie olejków eterycznych dla zdrowia układu nerwowego z mózgiem i „modnym” aktualnie nerwem błędnym na czele. Autorka podaje również gotowe przepisy na mieszanki aromaterapeutyczne na konkretne dolegliwości – problemy ze snem, stres, ADHD, czy lęki (i wiele innych).

Najcenniejsze olejki eteryczne. Część I i II. A. Lis, J. Góra. Opisane są tutaj popularne i praktycznie wykorzystywane olejki eteryczne, przedstawione w sposób przystępny. Znajdziecie tu informacje o roślinach olejkodajnych, metodach ich pozyskiwania, a także parametrach fizykochemicznych i składzie chemicznym z uwzględnieniem miejsca pochodzenia i chemotypu. Każdy z olejków jest również opisany pod kątem właściwości zapachowych i terapeutycznych, a także jego zastosowania w medycynie, aromaterapii, przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym. Pozycja powstała z myślą o studentach kierunków medycznych, chemicznych, etc, ale warta uwagi jest dla każdego, kto chce mieć pod ręką potężne kompendium wiedzy z aromaterapii i zielarstwa.

Podstawy perfumerii: historia, pochodzenie i zastosowania substancji zapachowych. W.S. Brud, I. Konopacka – Brud. Kolejna ważna pozycja od najważniejszego aromaterapeutycznego tandemu w Polsce, tym razem z dziedziny sensoryki i perfumiarstwa. Książka wypełniona wiedzą na temat działania zmysłu węchu, budowy i funkcji poszczególnych substancji związanych z „budową” zapachów. Sporo jest informacji na temat poszczególnych (łatwo dostępnych na rynku) olejków eterycznych często używanych w tworzeniu kompozycji perfumiarskich, a także historii te pięknej sztuki.

Ach, zapach! K. Białousz, A. Budyńska. Nowość, nowe, pogłębione spojrzenie na świat aromatów. Autorki ruszają w podróż(e), road-tripy po Europie, zwiedzają destylarnie, perfumiarnie, a także browary, spotykają się z artystami od aromatycznych serów, czy oliw. Książka pięknie wydana, cymesik wypełniony dużą ilością rzetelnej wiedzy opisanej w naprawdę smaczny sposób. Z tej książki podbieram słowo <smellbeing> i upajam się nim na smell walk 🙂 Poetyckie cytaty z klasyki literatury, propozycje „aromatycznych” podróży, ładne kadry, plastyczne opisy technologii i miejsc, to wielkie zalety tej eklektycznej książki.

Kadzidła ze swojskich ziół. M. Bader. Trochę od innej, nieolejkowej strony, a magicznej, rytualnej strony – inspirująca książka, która wprowadza czytelnika w świat tworzenia kadzideł przy użyciu naturalnych ziół – naszych, lokalnych, zakorzenionych w tutejszej kulturze. Autorka daje praktyczne wskazówki dotyczące zbierania, suszenia i przygotowywania ziół, a także krok po kroku instrukcje dotyczące mieszania składników w celu uzyskania unikalnych kompozycji kadzideł. Czytelnik znajdzie również informacje na temat tradycji związanych z paleniem kadzideł, a także praktyczne porady dotyczące ich używania w codziennym życiu. To kompendium dla miłośników naturalnych aromatów i osób pragnących eksperymentować z własnoręcznie wykonanymi kadzidłami.

Pachnidło. P. Suskind. To absolutna pozycja must have dla wszystkich miłośniczek i miłośników zapachów. Prezent, który zawsze się sprawdzi – autor w przepiękny sposób, w powieści, opisuje bezbłednie techniki pozyskiwania zapachów, przez destylowanie, wyciskanie, macerację, czy enflurage. Poetycka, hipnotyzująca, zmysłowa opowieść z dreszczem 🙂 Również film jest skończonym dziełem, więc jak ktoś nie lubi czytać, to może zobaczyć cudo pod tym samym tytułem.

Perfumeria na rozstaju dróg. M. Witkiewicz. Ta rekomendacja jest z lekkim przymrużeniem oka, ale kto powiedział, że o zapachach można tylko naukowo, poetycko i z „wysokiego C”? Literacko, nie będę się pastwić, jest niewymagająco. Ale za to opisy zapachów są ładne 🙂 Na prezent dla cioci, czy innego miłośnika Harlequinów, którego chce się zainteresować tematem aromatów – jak znalazł! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *