Przejdź do treści

Aromaterapia w pigułce – garść niezbędnych informacji

Dziś bardzo ważny post – aromaterapia w pigułce, czyli garść niezbędnych informacji dotyczących możliwości, sposobów i form użytkowania olejków eterycznych. Wszystkie odpowiedzi konsultowane były z Polskim Towarzystwem Aromaterapii, dlatego możecie mieć pewność, iż jest to wiedza pewna, aktualna i potwierdzona badaniami.

1. Czym jest aromaterapia?

To szalenie ważne pytanie, ponieważ nie raz i nie dwa spotkaliśmy się z błędnym oznaczaniem jej jako części medycyny alternatywnej, niekonwencjonalnej. Aromaterapia jest częścią naturalnej medycyny, niemniej jednak jak najbardziej konwencjonalnej. Mnóstwo leków i kosmetyków kupionych w aptece, o potwierdzonej w badaniach klinicznych skuteczności opiera swoje działanie na olejkach eterycznych, na ich substancjach czynnych. (np. olejek eteryczny tymiankowy, oregano, goździkowy, cynamonowy, eukaliptusowy, drzewa herbacianego, lawendowy, geranium, etc).

Aromaterapia jest świetnym sposobem na wsparcie naszego zdrowia i odporności, wsparciem w leczeniu chorób, przynosi wyraźną ulgę i poprawę samopoczucia pacjentów.

2. Czy do aromaterapii nadają się wszystkie olejki?

Nie. Czasem aromaterapia jest błędnie definiowana jako leczenie zapachem, co może skutkować myśleniem, że każdy przyjemny zapach pozytywnie na nas wpłynie. Do tej formy leczenia i wspomagania pacjentów używa się tylko i wyłącznie olejków eterycznych – najwyższej jakości i czystości. Olejki syntetyczne, choć czasem pachnące pięknie – służą tylko i wyłącznie do nawaniania, wdychane w dużych ilościach jest niebezpieczne i może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

3.Jaki jest najlepszy sposób stosowania aromaterapii?

Najpierw, za dr Konopacką-Brud i za dr. Brud powtarzamy: Aromaterapia jest metodą terapii z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych, wprowadzanych do organizmu poprzez drogi oddechowe (wąchanie, wdychanie, inhalacje) i poprzez skórę (masaż, kąpiel lub kompres). I tu mamy w zasadzie sposoby wyczerpane, ale, jak wiadomo – diabeł tkwi w szczegółach – w następnych postach będziemy pisać o konkretnych sposobach.

4.Czy świece aromaterapeutyczne to dobra opcja aromaterapii?

Otóż – nie ma czegoś takiego jak świece aromaterapeutyczne. Serio.
Są świece z olejkami eterycznymi, pięknie pachnące, ale używanie ich przez jakiegokolwiek 'speca’ jako aromaterapii jest nadużyciem i nie przynosi szczególnie pozytywnych efektów.
Cytując stanowisko Polskiego Towarzystwa Aromaterapii: „Oczywiście przy doborze odpowiedniej jakości wyrobów używanie pachnących świec do nawaniania pomieszczeń nie jest szkodliwe, pod warunkiem, że producent zachował wszelkie środki ostrożności w odniesieniu do jakości wosku (bezpieczniejsze są woski roślinne a szczególnie wosk pszczeli), oraz użytych substancji zapachowych. (…) zgodne z wymaganiami IFRA.” Silne efekty pod kątem koncentracji i siły zapachu można uzyskać stosując substancje syntetyczne – oczywiście przy ograniczonym stosowaniu, stężenia tych substancji mogą nie być groźne, ale wszystko zależy od ilości palonych świec, wielkości pomieszczenia i wrażliwości ludzi na te substancje (mówiąc o olejkach naturalnych i syntetycznych).

Reasumując – niewielkie ilości olejków eterycznych nie będą bardziej szkodliwe niż olejki syntetyczne. W modelu idealnym jednak warto byłoby używać 100% roślinnych świec bezzapachowych, a powietrze nawaniać w prawidłowy sposób naturalnymi substancjami, nie musimy jednak popadać w skrajności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *