Olejki eteryczne i hydrolaty są składnikami wielu skutecznych kosmetyków w aptekach i drogeriach.
A to oznacza – good news – że można ich używać w celach pielęgnacyjnych także w domu
W ostatnich latach olejki zyskały szczególną popularność w kontekście pielęgnacji skóry twarzy. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, regenerującym, nawilżającym i łagodzącym, mogą stanowić skuteczne wsparcie w walce z różnymi problemami skórnymi, od trądziku, przez przesuszenie, aż po oznaki starzenia.
Już kilka kropli olejku połączonego z kosmetykiem dodaje mu prawdziwej mocy i sprawia, że działanie mikstury zostaje konkretnie ukierunkowane.
Zastosowanie olejków eterycznych w pielęgnacji skóry twarzy
Pielęgnacja twarzy z użyciem olejków eterycznych może przynosić różnorodne korzyści w zależności od rodzaju olejku oraz typu cery. Każdy olejek ma swoje unikalne właściwości, które można wykorzystać w codziennej pielęgnacji, dostosowując je do potrzeb skóry. Wyróżnić można kilka głównych kategorii działania olejków eterycznych na skórę twarzy:
*Właściwości antybakteryjne i przeciwtrądzikowe
Jednym z najbardziej cenionych olejków w walce z trądzikiem jest olejek z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia). Jego silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne sprawiają, że skutecznie redukuje zmiany skórne, zapobiega rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za trądzik oraz przyspiesza gojenie wyprysków. Olejek z drzewa herbacianego jest również pomocny w przypadku tłustej cery, ponieważ reguluje wydzielanie sebum. Świetnie radzi sobie także z aftami, grzybicą paznokci, łagodzi objawy egzemy i ukąszeń przez owady.
Innym popularnym olejkiem o podobnych właściwościach jest olejek lawendowy (Lavandula angustifolia). Oprócz działania antybakteryjnego, lawenda ma właściwości kojące, dzięki czemu jest idealnym wyborem dla osób z cerą problematyczną, ale jednocześnie wrażliwą. Olejek ten pomaga w łagodzeniu podrażnień, redukuje zaczerwienienia i wspomaga regenerację skóry, również po ukąszeniach owadów.
*Działanie nawilżające i regenerujące
Olejki eteryczne, takie jak olejek różany (Rosa damascena) czy olejek z kadzidłowca (Boswellia carterii, serrata), są znane ze swoich właściwości nawilżających i regenerujących. Olejek różany jest szczególnie ceniony za swoje działanie odmładzające – stymuluje produkcję kolagenu, poprawia elastyczność skóry i wygładza drobne linie i zmarszczki. Ponadto olejek różany jest bogaty w antyoksydanty, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, co dodatkowo spowalnia procesy starzenia. Olejek kadzidłowcowy ma szerokie spektrum działania – wspiera regenerację struktur komórkowych, jest doskonały do cery suchej, odwraca procesy starzenia się, mniejsza widoczność rozstępów i blizn. Olejek kadzidłowy ma silne właściwości regenerujące, wspomaga proces gojenia się blizn i drobnych uszkodzeń skóry. Działa także przeciwzapalnie, co czyni go idealnym wyborem dla osób z cerą podrażnioną, zmęczoną czy z widocznymi oznakami starzenia.
Olejek paczulowy zalecany jest dla cery starzejącej się i problematycznej, zwiększa elastyczność i odporność skóry. Jest uznawany za panaceum na stany zapalne skóry, egzemę, trądzik, suchość skóry, łupież. Można go używać do pielęgnacji włosów.
*Łagodzenie stanów zapalnych i kojenie skóry
Olejek rumianku rzymskiego to jeden z najdelikatniejszych olejków eterycznych, co czyni go idealnym dla osób o cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Posiada silne właściwości przeciwzapalne, łagodzące i kojące. Jest często stosowany w pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem, egzemą czy trądzikiem różowatym.
Podobne właściwości wykazuje olejek geraniowy (Pelargonium graveolens), który dodatkowo wyrównuje koloryt skóry, redukuje zaczerwienienia i przywraca jej naturalny blask. Oba te olejki są również wykorzystywane w terapii skóry podrażnionej nadmiernym opalaniem czy po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Ma silne właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, stąd jego skuteczność w łagodzeniu i leczeniu trądziku. Reguluje pracę gruczołów łojowych, dlatego przyda się w pielęgnacji skóry zarówno przetłuszczających się jak i suchej. Olejek ten przyspiesza gojenie ranek, redukuje zmarszczki.
*Właściwości oczyszczające i detoksykujące
Oczyszczanie skóry to podstawa skutecznej pielęgnacji. Olejek cytrynowy (Citrus limon) oraz olejek grejpfrutowy (Citrus paradisi) to olejki o działaniu oczyszczającym i detoksykującym. Dzięki zawartości kwasów organicznych delikatnie złuszczają martwy naskórek, odblokowują pory i zapobiegają powstawaniu zaskórników. Dodatkowo działają rozjaśniająco, co sprawia, że skóra staje się promienna i pełna blasku. Olejek grejpfrutowy jest też bardzo znany ze swoich fantastycznych właściwości przeciwcellulitowych – link do artykułu tutaj: https://vesnaoils.com/domowy-olejek-na-pomaranczowa-skorke-na-udach/
Olejek eukaliptusowy (Eucalyptus globulus) z kolei wspomaga naturalny proces oczyszczania skóry poprzez działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Jest szczególnie pomocny w przypadku cery tłustej i mieszanej, a także w pielęgnacji skóry narażonej na zanieczyszczenia miejskie.
Bezpieczeństwo stosowania olejków eterycznych
Choć olejki eteryczne mają wiele korzyści, ich stosowanie wymaga ostrożności. Należy pamiętać, że są to substancje bardzo skoncentrowane, a nieprawidłowe użycie może prowadzić do podrażnień, reakcji alergicznych czy fotouczuleń. Oto kilka kluczowych zasad bezpiecznego stosowania olejków eterycznych w pielęgnacji skóry twarzy:
*Rozcieńczanie olejków
Najważniejszą zasadą jest zawsze rozcieńczanie olejków eterycznych w odpowiednich olejach bazowych. Standardowo stosuje się stężenie max 1-2% dla twarzy, co oznacza, że na 30 ml oleju bazowego (np. jojoba, migdałowy) dodaje się około 6-12 kropli olejku eterycznego. Najbezpieczniej zaczynać od dolnych widełek.
*Przeprowadzanie testu alergicznego
Przed nałożeniem olejku eterycznego na twarz, zawsze należy przeprowadzić test alergiczny na małej powierzchni skóry (np. na nadgarstku). Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpią żadne niepożądane reakcje, można bezpiecznie stosować dany olejek na twarzy.
*Unikanie olejków fotouczulających
Niektóre olejki cytrusowe, takie jak szczególnie olejek z bergamotki, mogą powodować fotouczulenia, co oznacza, że skóra po ich użyciu staje się bardziej wrażliwa na działanie promieni UV. Aby uniknąć przebarwień i podrażnień, olejki te powinny być stosowane wieczorem lub w odpowiednich formach, pozbawionych fotouczulających składników.
A gdzie miejsce na hydrolaty?
Otóż – ważna zasada dotycząca olejowania twarzy (mieszamy olejki eteryczne z olejem bazowym) – zawsze przed tym zabiegiem należy zwilżyć skórę! Wystarczy spryskać buzię hydrolatem i przystąpić do masażu, naturalnego faceliftingu, czy jogi twarzy.
Poza tym – wód kwiatowych używa się zamiast toniku – spryskując oczyszczoną wieczorem twarz, przed nałożeniem kremu. Ponadto hydrolaty to doskonała opcja na fazę wodną domowych mazideł.