Przejdź do treści

Aromaterapia dla dzieci

  • przez

Bardzo wiele jest w internecie wiadomości na temat stosowania olejków eterycznych w „popularnych” infekcjach i chorobach dziecięcych.

Niestety – bardzo często są to wiadomości niepoprawne, niepotwierdzone naukowo, a czasami wręcz niebezpieczne. Czas, aby króciutko rozprawić się z mitami.

Po pierwsze i najważniejsze – olejki do użycia przy niemowlętach i małych dzieciach wprowadzamy bardzo powoli, stopniowo i zaczynamy od minimalnych stężeń, u noworodków nie stosujemy ich wcale (do min. 4 tygodni). Nigdy nie stosujemy także u dzieci olejków doustnie.

Wprowadzając olejki – stosujemy je pojedynczo, nie w mieszankach, aby mieć możliwość szybko i wyraźnie zaobserwować, czy konkretna substancja nie podrażnia dziecka. Zacząć można np. od rozcieńczenia 1 kropli olejku eterycznego w 20-30 ml oleju bazowego (serio, tak małe stężenie). Jeśli na skórze, czy w ogólnym stanie niemowlęcia nie stwierdzimy żadnego podrażnienia, dyskomfortu, czy pogorszenia stanu, można kontynuować terapię.

Olejkami uważanymi za bezpieczne po pierwszym miesiącu życia dziecka są: lawenda wąskolistna, rumianek rzymski, rumianek pospolity, mandarynka.

Dobrą metodą wprowadzania olejków u maluszków jest delikatne nawanianie pomieszczeń, raczej za pomocą miski z gorącą wodą niż dyfuzorów. Do miski z wrzątkiem dodajemy 1 kroplę olejku i pozwalamy mu odparować. Można przy pierwszych kontaktach dziecka z olejkami pójść jeszcze ostrożniej i wprowadzić dziecko do pomieszczenia, w którym była miska z wodą i olejkiem dopiero po odparowaniu i wyniesieniu z niego zestawu. Olejek będzie nadal w powietrzu, w bardzo delikatnym stężeniu. Czy to za mało, aby działało? Wręcz przeciwnie – olejki eteryczne to bardzo złożone substancje i setki dobrych i silnych substancji będą już oddziaływały na całe ciało małego człowieka – z jego układem nerwowym i oddechowym na czele. Warto zaznaczyć, że w odniesieniu do wielu olejków działa zasada <mniejsza dawka – lepsze działanie>, również w przypadku dorosłych pacjentów.

Olejek eteryczny lawendowy jako substancja o wszechstronnym działaniu, a względnie bezpieczna pomoże w wielu dolegliwościach – będzie działać łagodząco na układ nerwowy, zmniejszy pobudzenie, uspokoi maluszka, ma również działanie przeciwbólowe, a także antyseptyczne – będzie wsparciem w infekcjach górnych dróg oddechowych, a także w problemach trawiennych. Świetnym działaniem wyciszającym i poprawiającym nastrój cechuje się też mandarynka.

Od 3go miesiąca (niektóre źródła podają ten wiek jako najwcześniejszy do wprowadzenia olejków) można stosować dodatkowo geranium, drzewo herbaciane. Można wprowadzić masowanie stópek z rozcieńczonym w oleju bazowym olekiem eterycznym (1 kropla na 20 ml oleju np ze słodkich migdałów – można od razu przygotować sobie buteleczkę roll on lub zwykłą z gotową mieszanką na dłużej)

Po pół roku robi się już bezpieczniej i można dokładać stopniowo kolendrę, kadzidłowiec, tymianek biały, olejek manuka, pomarańcza, cytryna, majeranek.

Dla dzieci po pierwszym roku życia bezpieczne będą także: sosna, jodła pichtowa (kaszel, katary), rozcieńczony oe rozmarynowy.

BHP stosowania olejków u dzieci opisuje również olejki, których stosować nie wolno – a będą to substancje zawierające dużo mentolu (mięty – pieprzowa, polna) oraz 1,8-cyneolu (eukaliptus, kajeput), ponieważ mogą one powodować bezdech u najmniejszych dzieci. Powyżej trzeciego roku życia przyjmuje się, ze delikatna dyfuzja tych olejków jest już względnie bezpieczna (nadal należy dziecko obserwować!), a powyżej szóstego r. ż. można już stosować je w rozcieńczeniu transdermalnie. Ostrym i niebezpiecznym olejkiem dla dzieci będzie również olejek golteriowy oraz z brzozy ze względu na dużą zawartość salicylanów. Nie stosuje się również lawendy hiszpańskiej, lawandyny (duże ilości kamfory i eukaliptolu), a także (żadnej) szałwii.

Im starsze dziecko tym bezpieczniejsza dla niego aromaterapia. Ponadto warto zaznaczyć, że trening węchowy, szczególnie przeprowadzany w formie zabawy ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka – im większe spektrum zapachów, które poznaje młody człowiek – tym korzystniej dla niego.

olej bazowy znajdziecie tutaj: https://vesnaoils.com/produkt/olej-bazowy-ze-slodkich-migdalow/

lawendę tutaj: https://vesnaoils.com/produkt/olejek-eteryczny-lawendowy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *